Philips 471078 12PAR30S/EXPERTCOLOR RETAIL/F25/930/DIM
Special Price
$19.63
Regular Price
$29.44
SKU
7470
PAR30 - 12W - 880 Lumens - 3000K - 90 CRI - Medium (E26) - 120V
DISCONTINUED by Philips. SEE the new generation replacement version - Philips 587584

Philips PAR30/PAR20 LED Lamps - 12PAR30S/EC RETAIL/S10/930/DIM 6/1 - (471078)
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 471078 |
| Order Code | 929001286004 |
| Beam Spread | 25 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 12.0 |
| Equivalent | 75W |
| Certifications | UL |
| Lumens | 880 |
| CRI | 90 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 3.73" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 3.67" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 73 |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 46677471071 |
| Case Size | 6 |











