Philips 587576 LED PAR30S Bulb - 10PAR30S/EXPERTCOLOR RETAIL/S10/930/D
Special Price
$22.55
Regular Price
$29.32
SKU
15146
PAR30 Short neck - 10W - 1000 Lumens - 3000K - 90 CRI - Medium (E26) - 120V

Philips 587576 LED PAR30S Bulb - 10PAR30S/EXPERTCOLOR RETAIL/S10/930/D
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 587576 |
| Order Code | 587576 |
| Beam Spread | 10 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 10 |
| Equivalent | 75W |
| Equivalents | Philips 435271, Philips 471060 |
| Certifications | UL |
| Lumens | 1000 |
| CRI | 90 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 3.73" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 3.67" |
| Product Data Sheet | https://www.assets.signify.com/is/content/Signify/929003755104_NA.en_US.PROF |
| Lumens/Watt | 100 |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 046677587574 |
| Case Size | 6 |











