Philips 470914 LED PAR30S Bulb - 12PAR30S/EXPERTCOLOR/F40/927/DIM
Special Price
$18.80
Regular Price
$28.20
SKU
7200
PAR30 - 12W - 850 Lumens - 2700K - 95 CRI - Medium (E26) - 120V
DISCONTINUED by Philips. WILL SHIP the new generation replacement version - Philips 587618.
The 587618 has ALL of the same core specs as the 470914 that it replaces, except that it is rated at 950 lumens versus 850 in the 470914. Spec sheet link to the 587618 is below.
https://www.assets.signify.com/is/content/Signify/929003755504_NA.en_US.PROF.FP

Philips PAR30/PAR20 LED Lamps - 12PAR30S/EC/F40/927/DIM/120V 6/1 - (470914)
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 470914 |
| Order Code | 929001340404 |
| Beam Spread | 40 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 12.0 |
| Equivalent | 75W |
| Certifications | UL |
| Lumens | 850 |
| CRI | 95 |
| Life (hrs) | 40000 |
| Diameter (in) | 3.73" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 4.57" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 71 |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 46677470913 |
| Case Size | 6 |











