Philips 470849 17PAR38/EXPERTCOLOR/F40/927/DIM - *DISCONTINUED*
Special Price
$20.03
Regular Price
$30.04
SKU
5386
PAR38 - 17W - 1150 Lumens - 2700K - 95 CRI - Medium (E26) - 120V

Philips PAR38 LED Lamps - 17PAR38/EC/F40/927/DIM/120V 6/1 - (470849)
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 470849 |
| Order Code | 929001339604 |
| Beam Spread | 40 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 17.0 |
| Equivalent | 120W |
| Certifications | UL |
| Lumens | 1150 |
| CRI | 95 |
| Life (hrs) | 40000 |
| Diameter (in) | 4.75" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 5.30" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 68 |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 46677470845 |
| Case Size | 6 |











