Philips 471144 Dimmable PAR20 LED Bulb - 7PAR20/LED/F40/830/E26/GL/DIM
Special Price
$8.65
Regular Price
$13.42
SKU
7539
PAR20 Dimmable LED Bulb - 3000K - 7W - 120V - Frosted Finish - Medium (E26) Base - 25000 Hour lifespan - 3 Years Warranty -
DISCONTINUED by Philips. See the new generation replacement version - Philips 568089

Philips 471144 - 7PAR20/LED/F40/830/E26/GL/DIM 120V
- Energy-efficient solution to traditonal bulb types
- Excellent selectioon for replacing halogen bulbs
- Dimmable! Create a custom mood
- *DISCONTINUED* SEE the Philips 568089
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 471144 |
| Order Code | 929001316904 |
| Beam Spread | 25 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 7 |
| Lumens | 500 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 2.5" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 3.3" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 71 |
| Warranty | 3 Years |
| UPC | 46677471149 |
| Case Size | 6 |











