Philips 568089 Dimmable PAR20 LED Bulb - 5.5PAR20/LED/F40/930/DIM/G/T20 6/1FB
Special Price
$9.13
Regular Price
$12.78
SKU
10660
PAR20 Dimmable LED Bulb - 3000K - 5.5W - 120V - Frosted Finish - Medium (E26) Base - 25000 Hour lifespan - 3 Years Warranty - Excellent Replacement Option for Discontinued Philips bulbs 456087, 463687, and 471144
DISCONTINUED by Philips. See the new generation replacement version - Philips 586388

Philips 568089 Dimmable PAR20 LED Bulb - 5.5PAR20/LED/F40/930/DIM/G/T20 6/1FB
- Energy-efficient solution to traditonal bulb types
- Excellent selectioon for replacing halogen bulbs
- Dimmable! Create a custom mood
- Excellent Replacement Option for Discontinued Philips bulbs 456087, 463687, and 471144
- Title 20 Rated for Use in California
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 568089 |
| Order Code | 929003026404 |
| Beam Spread | 40 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 5.5 |
| Equivalent | 50W |
| Certifications | Damp Rated, Enclosed Rated, Title20, Title24 |
| Lumens | 500 |
| CRI | 90 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 2.5" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 3.3" |
| Product Data Sheet | https://www.assets.signify.com/is/content/Signify/fp929003026404-pss-en_us |
| Lumens/Watt | 91 |
| Warranty | 3 Years |
| UPC | 046677568085 |
| Case Size | 6 |











