Philips 470161 Dimmable MR16 LED Bulb - 7.8MR16/PER/927/F25/Dim/EC/12V - *PHASE OUT - 4 UNITS REMAIN*
Special Price
$12.92
Regular Price
$19.38
SKU
7233
MR16 Dimmable LED Bulb - 2700K - 7.8W - 12V - Clear Finish - 2 Pin (GU5.3) Base - 25000 Hour lifespan - 3 Years Warranty
*PHASE OUT- 4 UNITS REMAIN. SEE the Philips 573600

Philips 470161 - 7.8MR16/PER/927/F25/Dim/EC/12V 10/1FB 12V
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 470161 |
| Order Code | 929001872804 |
| Beam Spread | 25 |
| Base | 2 Pin (GU5.3) |
| Input Volts | 12V |
| Watts | 7.8 |
| Lumens | 480 |
| CRI | 95 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 1.8" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 2" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 62 |
| Warranty | 3 Years |
| UPC | 46677470166 |
| Case Size | 10 |











