Philips 471011 - 17PAR38/EXPERTCOLOR RETAIL/F40/930/DIM
Special Price
$21.25
Regular Price
$31.88
SKU
7391
PAR38 - 17W - 1200 Lumens - 3000K - 90 CRI - Medium (E26) - 120V
DISCONTINUED by Philips!! WILL SHIP the new generation replacement version - Philips 587469. Spec sheet link to the new version is below.
https://www.assets.signify.com/is/content/Signify/929003754004_NA.en_US.PROF.FP

Philips PAR38 LED Lamps - 17PAR38/EC RETAIL/F40/930/DIM 6/1 - (471011)
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 471011 |
| Order Code | 929001285404 |
| Beam Spread | 40 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 17.0 |
| Equivalent | 120W |
| Certifications | UL |
| Lumens | 1200 |
| CRI | 90 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 4.75" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 5.3" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 71 |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 46677471019 |
| Case Size | 6 |











