VIVA VEB 82223 (RCB54) Circline Ballast Replacement - BACKORDERED Until JUNE 2026
VIVA VEB 82223 Replacement Electronic Circline Ballast 120V, FC8T9 (22W) & FC12T9 (32W) with Connectors Be advised we will be shipping the RCB54 replacement in lieu of the VEB 82223
BACKORDERED Until JUNE 2026. See the ballasts below as possible replacement options.
Radiant RCB64 -- This ballast is the exact same size and shape as the RCB54 and will run the same bulbs. It can run up to (1) 32W and (1) 32W Circline bulbs, but it will also run (1) 22W and (1) 32W bulb to match that in the RCB54. It is the best option for a direct replacement.
The Keystone and Sunpark ballast options will both run the same bulbs as the RCB54, but they are both rectangular in shape and have shorter lead wires, so you would to confirm they would fit and be able to connect to the bulbs.

VIVA VEB 82223 (RCB54) Circline Ballast Replacement 22W + 32W with Connectors
- RCB54 - Guaranteed replacement for VEB82223
- Ceiling Flush Mount
- FC8T9 (22W) + FC12T9 (32W) Circline lamps, G10q Base
- Outdoor Type 1, Class P E202070
- Rated Lumens Base Up:4200 Lumens
- Power Factor(average):>0.5
- Life Hours:20,000 hrs
- Energy Star Rated
- G10q Connectors
| Order Code | VEB82223 |
|---|---|
| Input Volts | 120V |
| Brand | Viva |
| Mfg # | VEB82223 |
| # of Lamps | 2 Lamps |
| Certifications | cUL, EnergyStar, Sound Rated: A, UL |
| Equivalents | VEB82224, Energy Pro, Chuan Shi TLE 54, TLE54, Tospo TP120-2/22, 22 Watt 32 Watt, E254120MR04C9 |
| Start Method | Rapid Start |
| Lamps | FC8T9 (22W) & FC12T9 (32W) |
| Dimensions | 4.00" x 2.95" x 1.38" |
| Case Size | ea |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| UPC | 810000795109 |
John G. published 03/12/2026 following an order made on 03/04/2026
Item is a perfect match, no installation issues or modifications & it works perfectly.
J S. published 01/04/2026 following an order made on 12/27/2025
Perfect match for the old unit!











