TLE54/RCB54 Circline Ballast - 22W + 32W with Connectors - BACKORDERED Until JUNE 2026
EnergyPro TLE54 / RCB54 Electronic Circline Ballast 120V, FC8T9 (22W) & FC12T9 (32W) with Connectors
BACKORDERED Until JUNE 2026. See the ballasts below as possible replacement options.
Radiant RCB64 -- This ballast is the exact same size and shape as the RCB54 and will run the same bulbs. It can run up to (1) 32W and (1) 32W Circline bulbs, but it will also run (1) 22W and (1) 32W bulb to match that in the RCB54. It is the best option for a direct replacement.
The Keystone and Sunpark ballast options will both run the same bulbs as the RCB54, but they are both rectangular in shape and have shorter lead wires, so you would to confirm they would fit and be able to connect to the bulbs.

EnergyPro TLE54 /RCB54 Circline Ballast 22W + 32W with Connectors
- Ceiling Flush Mount
- FC8T9 (22W) + FC12T9 (32W) Circline lamps, G10q Base
- Outdoor Type 1, Class P E202070
- Rated Lumens Base Up:4200 Lumens
- Power Factor(average):>0.5
- Life Hours:20,000 hrs
- Energy Star Rated
- G10q Connectors
| Order Code | TLE54 |
|---|---|
| Input Volts | 120V |
| Brand | Radiant |
| Mfg # | TLE54 |
| # of Lamps | 2 Lamps |
| Certifications | cUL, EnergyStar, Sound Rated: A, UL |
| Equivalents | TLE54, VEB 82223, Energy Pro, Chuan Shi TLE 54, TLE54, Tospo TP120-2/22, 22 Watt 32 Watt, E254120MR04C9 |
| Lamps | FC8T9 (22W) & FC12T9 (32W) |
| Dimensions | 4.00" x 2.95" x 1.38" |
| Case Size | ea |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| UPC | 810000795109 |
Bigal L. published 12/23/2025 following an order made on 12/14/2025
works good
Brian K. published 12/21/2025 following an order made on 12/15/2025
Exactly what I need for the job. Thank you
komodobadger L. published 11/09/2025 following an order made on 11/01/2025
replacement product works perfectly
Eric A. published 11/08/2025 following an order made on 10/06/2025
Exactly what I needed. Shipped fast, arrived quickly, and does the job.
Brenda V. published 10/28/2025 following an order made on 10/22/2025
Exactly as ordered
John L. published 10/01/2025 following an order made on 09/26/2025
Worked as advertised.
Matthew Z. published 03/13/2025 following an order made on 03/07/2025
Fair price, fast delivery ... It's a ballast, what else is there to say?











