RAB PLC-7-O-835-HYB Omni Directional LED CFL Replacement
Special Price
$15.00
Regular Price
$19.40
SKU
11779
7 watt 2-Pin LED Replacement for 13 or 18 watt CFL - 3500K - 880 lumens - Plug and Play (Type A) compatible with most magnetic CFL ballasts or can be wired directly (Type B) to line voltage without need for an external driver or ballast - Suitable for horizontal or vertical installations

RAB PLC-7-O-835-HYB Omni Directional LED CFL Replacement
- Omni Directional LED for horizontal or vertical lighting
- Replaces 13 watt or 18 watt 2 pin G24d CFL lamps
- Can work with most existing magnetic ballasts (Type A) or Direct wire (Type B)
- Suitable for enclosed or open fixture in dry or damp locations
| Brand | RAB Lighting |
|---|---|
| Mfg # | PLC-7-O-835-HYB |
| Order Code | PLC-7-O-835-HYB |
| Base | 2 Pin (G24d) |
| Certifications | Damp Rated, Enclosed Rated, UL, RoSH |
| Input Volts | 120/277V |
| Watts | 7 |
| Equivalent | 13/18W |
| Lumens | 880 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 50,000 |
| Dimmable | No |
| Length (in.) | 5-11/16" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 125 |
| Warranty | 5 Year |
| UPC | 019813915562 |
| Case Size | 12 |











