Advance Mark 7 IZT-4S32 T8 Dimming Ballast
Special Price
$77.15
Regular Price
$123.44
SKU
7447
Advance Mark 7 0-10V IZT-4S32 for (4) F25T8, (4) F32T8. Input of 120/277v.
DISCONTINUED by Advance. SEE the Advance IZT-4PSP32-G as a possible replacement.
The IZT-4S32 runs the lamps in series, whereas the IZT-4PSP32-G runs the lamps parallel, so there WILL be rewiring involved in order to use the IZT-4PSP32-G in place of the IZT-4S32.

Advance Mark 7 0-10V IZT-4S32 Dimming Ballast
The Mark 7 0-10V series of controllable electronic ballasts are ideal for energy management systems in a broad range of commercial, institutional, and retail applications. They offerfull-range continuous dimming and help support sustainable (green) design.
| Order Code | IZT4S3235M |
|---|---|
| Input Volts | 120-277V |
| Brand | Advance Mark 7 0-10V |
| Mfg # | IZT4S3235M |
| # of Lamps | 4 Lamps |
| Product Data Sheet | |
| Certifications | Class P, CSA, FCC Part 18 (Class A), Outdoor Type 1, Sound Rated: A, UL |
| Equivalents | NA |
| Start Method | Programmed Start |
| Starting Temperature | 50ºF, 10ºC |
| Lamps | (4) F25T8, (4) F32T8 |
| Dimensions | 16.7" x 1.18" x 1" |
| Case Size | ea |
| Warranty | 5 Year Advance Warranty |
| UPC | 781087031933 |











