Philips 552372 LED AR111 Bulb - 20AR111/LED/930/F15 DIM 12V 6/1FB
Special Price
$28.99
Regular Price
$43.48
SKU
11143
20 Watt - AR111 LED Bulb - 3000K - 1200 Lumens - GX53 Base - 15 Deg. Beam Spread - 12V Volts - 90 CRI
DISCONTINUED by Philips. See the Philips 552398 as a possible replacement.
The 552398 is the exact same bulb as the 552372, but it has a 25-degree beam spread instead of a 15-degree beam spread.

Philips 552372 AR111 LED Lamp - 20AR111/LED/930/F15 DIM 12V 6/1FB
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 552372 |
| Order Code | 20AR111/LED/930/F15 DIM 12V 6/1FB |
| Beam Spread | 15 |
| Base | G53 |
| Input Volts | 12V |
| Watts | 20 |
| Equivalent | 100W |
| Equivalents | Philips 458562 |
| Certifications | EnergyStar |
| Lumens | 1200 |
| CRI | 90+ |
| Life (hrs) | 25,000 |
| Diameter (in) | 4.4 |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 2.5 |
| Product Data Sheet | https://www.assets.signify.com/is/content/PhilipsLighting/fp929002239604-pss-en_us |
| Lumens/Watt | 60 |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 046677552374 |
| Case Size | 6 |











