Philips 550525 Dimmable A21 LED Bulb - 16A21/PER/950/P/E26/DIM 6/1FB T20 120V - *DISCONTINUED* WILL SHIP the 561019
Special Price
$5.52
Regular Price
$8.28
SKU
7209
A21 Dimmable LED Bulb - 5000K - 16W - 120V - Frosted Finish - Medium (E26) Base - 15000 Hour lifespan - 1 Year Warranty

Philips 550525 - 16A21/PER/950/P/E26/DIM 6/1FB T20 120V
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 550525 |
| Order Code | 929002037104 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 16 |
| Lumens | 1600 |
| CRI | 90 |
| Life (hrs) | 15000 |
| Diameter (in) | 3" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 5.5" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 100 |
| Warranty | 1 Year |
| UPC | 46677550523 |
| Case Size | 6 |











