Philips 548248 A19 LED Bulb - 12.5A19/LED/850/FR/P/ND 4/2FB 120V - *DISCONTINUED* SEE the 559419
Special Price
$5.80
Regular Price
$8.82
SKU
5842
A19 LED Bulb - 5000K - 12.5W - 120V - Frosted Finish - Medium (E26) Base - 11000 Hour lifespan - 1 Year Warranty

Philips 548248 - 12.5A19/LED/850/FR/P/ND 4/2FB 120V
- Excellent alternative to incandescent bulbs
- Provides vivid omni-directional lighting
- Offers high quality frosted finish
- DISCONTINUED by Philips & Replaced by the 559419
- New 559419 has ALL of the same core specs as the 548248
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 548248 |
| Order Code | 929001958204 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 12.5 |
| Equivalent | 100W |
| Lumens | 1500 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 11000 |
| Diameter (in) | 2.4" |
| Dimmable | No |
| Length (in.) | 4.3" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 120 |
| Warranty | 1 Year |
| UPC | 46677548247 |
| Case Size | 4 |











