Philips 535300 Dimmable PAR20 LED Bulb - 8.5PAR20/PER/930/F40/DIM/EC/120V 6/1FB
Special Price
$13.08
Regular Price
$19.62
SKU
7240
PAR20 Dimmable LED Bulb - 3000K - 8.5W - 120V - White Finish - Medium (E26) Base - 25000 Hour lifespan - 3 Years Warranty
DISCONTINUED by Philips. See the new generation replacement version - Philips 586388.

Philips 535300 - 8.5PAR20/PER/930/F40/DIM/EC/120V 6/1FB 120V
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 535300 |
| Order Code | 929001922204 |
| Beam Spread | 40 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 8.5 |
| Lumens | 610 |
| CRI | 95 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 2.5" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 3.2" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 72 |
| Warranty | 3 Years |
| UPC | 46677535308 |
| Case Size | 6 |











