Philips 533521 Dimmable MR16 LED Bulb - 8.5MR16/LED/840/F25/DIM 12V - *DISCONTINUED*
Special Price
$12.13
Regular Price
$18.82
SKU
5797
MR16 Dimmable LED Bulb - 4000K - 8.5W - 12V - Frosted Finish - 2 Pin (GU5.3) Base - 25000 Hour lifespan - 3 Years Warranty
*DISCONTINUED* and replaced by Philips. SEE the new Philips 573923

Philips 533521 - 8.5MR16/LED/840/F25/DIM 12V 10/1FB 12V
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 533521 |
| Order Code | 929001881504 |
| Beam Spread | 25 |
| Base | 2 Pin (GU5.3) |
| Input Volts | 12V |
| Watts | 8.5 |
| Lumens | 660 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 2" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 1.8" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 78 |
| Warranty | 3 Years |
| UPC | 46677533526 |
| Case Size | 10 |











