Philips 529677 PAR38 LED Bulb - 12PAR38/LED/830/F40/DIM/ULW/120V 6/1FB
Special Price
$9.75
Regular Price
$14.95
SKU
1027
PAR38 Dimmable LED Bulb - 3000K - 12W - 120V - Frosted Finish - Medium (E26) Base - 25000 Hour lifespan - 3 Years Warranty
DISCONTINUED by Philips. SEE the new generation replacement version - Philips 567909

Philips 529677 - 12PAR38/LED/830/F40/DIM/ULW/120V 6/1FB 120V
- Offers a 25,000 hour lifespan
- 3 year warranty
- Suitable for accent lighting
- DISCONTINUED. Replaced by the Philips 567909
- New 567909 has ALL of the same core specs as the 529677 that it replaced
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 529677 |
| Order Code | 929001320004 |
| Beam Spread | 40 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 12 |
| Equivalent | 60W |
| Lumens | 900 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 4.8" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 5.2" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 75 |
| Warranty | 3 Years |
| UPC | 46677529673 |
| Case Size | 6 |











