Philips 529552 - 14PAR38/LED/827/F40/DIM/ULW/120V 6/1FB - Dimmable PAR38 LED Bulb
Special Price
$10.80
Regular Price
$16.20
SKU
7472
120V - Dimmable - 2700K - 14W - 120V - 1150 Lumens - 80 CRI - 25000 Hour lifespan - 3 Years Warranty
DISCONTINUED by Philips. Bulb has phased over to the Philips 567792

Philips 529552 - 14PAR38/LED/827/F40/DIM/ULW/120V 6/1FB 120V
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 529552 |
| Order Code | 929001318804 |
| Beam Spread | 40 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 14 |
| Lumens | 1150 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 4.8" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 5.2" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 82 |
| Warranty | 3 Years |
| UPC | 46677529550 |
| Case Size | 6 |











