Philips 529529 Dimmable PAR38 LED Bulb - 14PAR38/LED/830/F25/DIM/ULW/120V - ONE UNIT Remaining!!!
Special Price
$10.80
Regular Price
$16.20
SKU
1025
PAR38 Dimmable LED Bulb - 3000K - 14W - 120V - Frosted Finish - Medium (E26) Base - 25000 Hour lifespan - 3 Years Warranty
DISCONTINUED by Philips!!!
Bulb is phasing over to the Philips 567768

Philips 529529 - 14PAR38/LED/830/F25/DIM/ULW/120V 6/1FB 120V
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 529529 |
| Order Code | 929001318404 |
| Beam Spread | 25 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 14 |
| Lumens | 1200 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 4.8" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 5.2" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 86 |
| Warranty | 3 Years |
| UPC | 46677529529 |
| Case Size | 6 |











