Philips 473611 - 35ED23.5/LED/740/ND 120-277V E40 G2 4/1 TrueForce LED Public Mains *DISCONTINUED* - 2 pcs left in stock
Special Price
$58.92
Regular Price
$88.38
SKU
7238
35 Watts - LED HID Replacement - 4000K - 5000 Lumens - Direct Wire Base - 360º Deg. Beam Spread - 120-277V Volts
DISCONTINUED
Replaced by Philips 564153
Philips 35ED23.5/LED/740/ND 120-277V E40 G2 4/1 35 Watt LED Lamp
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 473611 |
| Order Code | 35ED23.5/LED/740/ND 120-277V E40 G2 4/1 |
| Beam Spread | 360 |
| Certifications | UL |
| Input Volts | 120-277V |
| Watts | 35 |
| Equivalent | 100W |
| Lumens | 5000 |
| CRI | 70 |
| Life (hrs) | 50000 |
| Diameter (in) | 3.31 |
| Dimmable | No |
| Length (in.) | 7.68 |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 142.86 |
| UPC | 8718696772317 |
| Case Size | 4 per case - Price shown is per bulb - No minimum required to order |











