Satco S9404 LED PAR20 Bulb - 7PAR20/LED/25'/5000K/120V/D *DISCONTINUED. SEE S29404*
Special Price
$5.67
Regular Price
$8.50
SKU
2997
7 Watts - PAR20 LED Bulb - 5000K - 550 Lumens - Medium (E26) Base - 25 Deg. Beam Spread - 120V Volts
*DISCONTINUED - LIMITED STOCK AVAILABLE
SUGGESTED REPLACEMENT IS SATCO MODEL # S29404 - 6.5PAR20/LED/25'/950/120V

Satco 7PAR20/LED/25'/5000K/120V/D (S9404) PAR20 Lamp
| Mfg # | S9404 |
|---|---|
| Order Code | 7PAR20/LED/25'/5000K/120V/D |
| Beam Spread | 25 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 7 |
| Equivalent | 50W |
| Certifications | UL |
| Lumens | 550 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 25,000 |
| Diameter (in) | 2.5 |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 3 1/32 |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 78 |
| Warranty | 3 Years Limited |
| UPC | 45923094040 |
| Case Size | 6 |











