*DISCONTINUED - New # S9406* Satco S9082 LED PAR20 Bulb - 7PAR20/LED/40°/3000K/120/D
Special Price
$3.93
Regular Price
$5.90
SKU
2566
7 Watts - PAR20 LED Bulb - 3000K - 415 Lumens - Medium (E26) Base - 40 Deg. Beam Spread - 120V Volts

Satco S9082 - 7 watt - PAR20/LED/3000K - 40' beam spread - Medium base - 120 volts
| Mfg # | S9082 |
|---|---|
| Order Code | 7PAR20/LED/40°/3000K/120/D |
| Beam Spread | 40 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 7 |
| Equivalent | 50W |
| Certifications | EnergyStar, UL |
| Lumens | 415 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 2.5 |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 03/01/04 |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 59.3 |
| Warranty | 3 Years Limited |
| UPC | 45923090820 |
| Case Size | 6 |











