Satco S9017 LED PAR30 Short Neck Bulb - 13PAR30SN/LED/40/3500K/IP65
Special Price
$9.27
Regular Price
$13.90
SKU
2547
13 Watts - PAR30 Short Neck LED Bulb - 3500K - 820 Lumens - Medium (E26) Base - 40 Deg. Beam Spread - 120V Volts
*DISCONTINUED
SUGGESTED REPLACEMENT IS SATCO MODEL # S9417

Satco S9017 - 13 watt - PAR30/LED/3500K - 40' beam spread - Medium base - 120 volts
| Mfg # | S9017 |
|---|---|
| Order Code | 13PAR30SN/LED/40/3500K/IP65 |
| Beam Spread | 40 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 13 |
| Equivalent | 75W |
| Certifications | EnergyStar, IP65, UL |
| Lumens | 820 |
| CRI | 83 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 3.75 |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 03/05/08 |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 63.1 |
| Warranty | 3 Years Limited |
| UPC | 45923090172 |
| Case Size | 6 |











