*DISCONTINUED - New # S9439* Satco S8973 LED PAR30 Long Neck Bulb - 14PAR30LN/LED/60/5000K/WH
Special Price
$6.60
Regular Price
$9.90
SKU
2537
14 Watts - PAR30 Long Neck LED Bulb - 5000K - 930 Lumens - Medium (E26) Base - 60 Deg. Beam Spread - 120V Volts
*DISCONTINUED
*Suggested Replacement Model # S9439

Satco S8973 - 14 watt - PAR30/LED/5000K - 60' beam spread - Medium base - 120 volts
| Mfg # | S8973 |
|---|---|
| Order Code | 14PAR30LN/LED/60/5000K/WH |
| Beam Spread | 60 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 14 |
| Equivalent | 75W |
| Certifications | EnergyStar, UL |
| Lumens | 930 |
| CRI | 83 |
| Life (hrs) | 35000 |
| Diameter (in) | 3.75 |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 04/01/02 |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 66.4 |
| Warranty | 3 Years Limited |
| UPC | 45923089732 |
| Case Size | 6 |











