Satco S8929 40W/LED/HID/WP/5K/E26/100-277V HID LED Lamp *DISCONTINUED*
Special Price
$76.95
Regular Price
$105.48
SKU
3152
- Buy 70 for $60.00 each and save 22%
HID LED - 40 - 5000K - 5600 Lumens - Medium (E26) - 85 CRI - 100-277V
*DISCONTINUED. SEE S28929*

Satco S8929 Hi-Pro LED Commercial Fixture Retrofit Lamp
| Mfg # | S8925 |
|---|---|
| Order Code | 40W/LED/HID/WP/5K/E26/100-277V |
| Beam Spread | 180 |
| Base | Medium (E26) |
| Certifications | UL |
| Input Volts | 100-277V |
| Watts | 40 |
| Equivalent | 175W |
| Lumens | 6000 |
| CRI | 80+ |
| Life (hrs) | 50000 |
| Diameter (in) | 3-1/8'' |
| Dimmable | No |
| Length (in.) | 7-13/16'' |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 140 |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 45923089299 |











