*DISCONTINUED* Satco S29676 LED Bulb - 100W/LED/HID/4000K/100-277V
Special Price
$14.60
Regular Price
$21.90
SKU
3310
100 Watts - LED HID Replacement - 4000K - 13000 Lumens - Mogul (Ex39) Base - 300 Deg. Beam Spread - 100-277V Volts

Satco 100W/LED/HID/4000K/100-277V 100 Watt LED HID Replacement
| Mfg # | S29676 |
|---|---|
| Order Code | 100W/LED/HID/4000K/100-277V |
| Beam Spread | 300 |
| Base | Mogul (Ex39) |
| Certifications | DLC, IP65, UL, Wet Location |
| Input Volts | 100-277V |
| Watts | 100 |
| Equivalent | 400W |
| Lumens | 13000 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 50000 |
| Diameter (in) | 5.87 |
| Dimmable | No |
| Length (in.) | 9 5/8 |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 130 |
| Warranty | 5 Years Limited |
| UPC | 45923296765 |
| Case Size | 6 |











