Satco S29390 LED Bulb - 18W/LED/HID/5000K/100-277V *DISCONTINUED*
Special Price
$38.25
Regular Price
$57.38
SKU
7074
Discontinued - See Satco S39390 as Replacement

Satco 18W/LED/HID/5000K/100-277V 18 Watt LED HID Replacement
| Mfg # | S29390 |
|---|---|
| Order Code | 18W/LED/HID/5000K/100-277V |
| Beam Spread | 300 |
| Base | Medium (E26) |
| Certifications | Damp Rated, UL |
| Input Volts | 100-277V |
| Watts | 18 |
| Equivalent | 70W |
| Lumens | 2700 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 50000 |
| Diameter (in) | 2 3/4 |
| Dimmable | No |
| Length (in.) | 6 7/8 |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 150 |
| Warranty | 5 Years Limited |
| UPC | 45923293900 |
| Case Size | 48 |











