Satco S28946 LED Bulb - 100W/LED/HID/TEMP/5K/RC/120V *DISCONTINUED*
Special Price
$93.27
Regular Price
$139.90
SKU
3329
*DISCONTINUED - PLEASE SEE MANUFACTURER SUGGESTED REPLACEMENT
SATCO MODEL # S38946 - 100W/LED/HID/TEMP/5K/120V

Satco 100W/LED/HID/TEMP/5K/RC/120V 100 Watt LED Lamp
| Mfg # | S28946 |
|---|---|
| Order Code | 100W/LED/HID/TEMP/5K/RC/120V |
| Base | Direct Wire |
| Certifications | IP64, UL |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 100 |
| Equivalent | 400W |
| Lumens | 10000 |
| CRI | 85 |
| Life (hrs) | 50000 |
| Diameter (in) | 6 1/4 |
| Dimmable | No |
| Length (in.) | 12 |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 100 |
| Warranty | 5 Years Limited |
| UPC | 45923289460 |
| Case Size | 4 |











