Philips 458562 LED AR111 Bulb - 20AR111/LED/830/S15 DIM 12V 6/1
Special Price
$28.99
Regular Price
$43.48
SKU
7401
20 Watt - AR111 LED Bulb - 3000K - 1280 Lumens - GX53 Base - 15 Deg. Beam Spread - 12V Volts
DISCONTINUED by Philips. SEE the Philips 552372

Philips (45856-2) 20AR111/LED/830/S15 DIM 12V AR111 LED Lamp
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 458562 |
| Order Code | 20AR111/LED/830/S15 DIM 12V 6/1 |
| Beam Spread | 15 |
| Base | G53 |
| Input Volts | 12V |
| Watts | 20 |
| Equivalent | 100W |
| Certifications | EnergyStar |
| Lumens | 1280 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 25,000 |
| Diameter (in) | 4.4 |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 2.5 |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 64 |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 46677458560 |
| Case Size | 6 |











