Satco S23413 - 2700K Spun LED Decorative Bulb
Special Price
$6.95
Regular Price
$12.65
SKU
4782
300° Beam Angle - 80 CRI - 2700K CCT - 3 Year Warranty - 15,000 Hours - 120V - Dimmable

Satco S23413 - 2700K Spun LED Decorative Bulb
| Mfg # | S23413 |
|---|---|
| Order Code | S23413 |
| Beam Spread | 300 |
| Base | Medium (E26) |
| Certifications | cULus, Damp Rated |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 4 |
| Equivalent | 20W |
| Lumens | 300 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 15,000 Hours |
| Diameter (in) | 1.88" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 4.38" |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 75 |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| UPC | 45923234132 |
| Case Size | 24 |
Michael P. published 02/21/2026 following an order made on 02/05/2026
5/5
Difficult to find spun bulbs —look great











