Philips 38313-3 - PL-C 13W/841/USA/2P/ALTO - 13 Watts 2 Pin CFL 4100K
13 Watts - Compact Fluorescent Double Tube - 2 Pin GX23-2 - 4100K
Philips PL-C 13W/841/USA/2P/ALTO
Ideal for downlights and medium bay multi-lamp fixtures for general lighting
Excellent Color Rendering - 82 Color Rendering Index (CRI)
ALTO® Lamp Technology - Passes EPA's TCLP test for non-hazardous waste
10,000 Hour Rated Average Life
Color Temp of 4100K
More Information
| Brand |
Philips |
| Mfg # |
| Order Code |
| NAED |
02/07/08 |
| Watts |
13 |
| Lumens |
760 |
| Equivalents |
NAED: 20708
GE: F13DBX23/841/ECO (97589)
Sylvania: CF13DD/841/ECO (21120)
Philips: PL-C ALTO 13W/841 GX23-2 /2P" |
| Color |
Cool White |
| Warranty |
15 Months |
| CRI |
82 |
| Life (hrs) |
| Length (in.) |
4.8" |