Fulham SunHorse SHD21-230-L UV & Germicidal Dimming Ballast
Special Price
$133.05
Regular Price
$178.20
SKU
1630
SunHorse Dimmable UV & Tanning Bed Ballast - T12VHO Lamps - 0-10v Dimming - Max Load: 320W - 208-240V
DISCONTINUED by Fulham. See the new generation version - Fulham SHD21-230-L-I. The SHD21-230-L-I is the exact same ballast as the SHD21-230-L. The ONLY difference is the -I version has an indicator light.

Fulham SunHorse SHD21-230-L UV Ballast
| Order Code | SHD21-230-L |
|---|---|
| Input Volts | 230V |
| Brand | Fulham |
| Family | SunHorse |
| Mfg # | SHD21-230-L |
| Product Data Sheet | |
| Start Method | Instant Start |
| Starting Temperature | 32°F, 0°C |
| Lamps | 1 x GPHHA1554T6L |
| Dimensions | 16.69" (L) x 1.72" (W) x 1.18" (H) |
| Case Size | 1 |
| Warranty | 5 Year Fulham Limited Warranty |
| UPC | 847098011293 |











