Sunpark SL60T CFL Ballast - DISCONTINUED
Special Price
$18.67
Regular Price
$28.00
SKU
3595
For high power compact fluorescent lamps in aquarium fixtures with lamp plug, 120V, PL-L 65W, PL-L 55W, FT65W/GY10q, FT65W/2G11

SL60T Fluorescent Ballast
- UL / cUL Listed
- Input Current: 0.96A
- Sound Rated A
- Mid Power Factor
- Class P
| Order Code | SL60T |
|---|---|
| Input Volts | 120V |
| Brand | Sunpark |
| Mfg # | SL60T |
| # of Lamps | 1 Lamp |
| Product Data Sheet | |
| Certifications | Class P, cUL, Sound Rated: A, UL |
| Equivalents | Current Orbit (1021, 1022), Satellite (1003, 1004, 1013, 1014) |
| Start Method | Rapid Start |
| Starting Temperature | 32°F, 0°C |
| Lamps | PL-L 65W, PL-L 55W, FT65W/GY10q, FT65W/2G11 |
| Dimensions | 6.06" x 2.75" x 1.13" |
| Case Size | ea |
| Warranty | 2 YearSunpark Warranty |











