Sylvania 62869- 1A CCT Selectable LED Downlight, Baffled Reflector, RT56, 8W
Special Price
$13.13
Regular Price
$15.76
SKU
18091
Performance Class Downlight for 5/6" can, 725lm, 120V, > 90 CRI, 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K, baffle finish, w/E26 adaptor. Wet rated with metal housing.Title 20/24 Compliant and Energy Star Listed

Sylvania 62869 - LED Downlight Luminaire RT561A/725ST9SC3/BAWH/E26
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Mfg # | 62869 |
| Certifications | cETLus, EnergyStar, FCC, Title20, Title24, RoHS |
| Mounting Type | Recessed |
| Finish | White |
| Watts | 8 |
| Lumens | 725 |
| Lumens/Watt | 91 |
| CRI | 90 |
| Input Volts | 120V |
| Dimmable | Phase Cut |
| Dimensions | 2.70 (H) x 7.36" (D) |
| Life (hrs) | 50,000 |
| Order Code | RT561A/725ST9SC3/BAWH/E26 |
| Product Data Sheet | |
| Warranty | 5 year |
| UPC | 046135628696 |











