Nuvo 60-1276 1 Light - 16" Pendant with Champagne Linen Washed Glass - Mahogany Bronze Finish
Special Price
$99.99
Regular Price
$137.50
SKU
BD37-60-1276
Satco 60-1276 1-Light 100W Pendant

Nuvo 60-1276 1 Light - 16" Pendant with Champagne Linen Washed Glass - Mahogany Bronze Finish
- 16-inch hanging dome pendant with deep rich mahogany features and champagne linen washed glass
- Uses 1 medium base bulb
- Can be used with dimmable bulb; bulb not included
- Includes (1) 48 inch Chain; (1) 12 foot Wire
- Rated for Indoor Locations; Not Recommended for Outdoor Use
| Brand | Satco |
|---|---|
| Mfg # | 60-1276 |
| Shape Style | Large |
| Style | Traditional, Transitional |
| Certifications | cULus, Title20 |
| Finish | Bronze |
| Number of Lights | 1 |
| Watts | 100W |
| Special Features | Sloped Ceiling Adaptable |
| Input Volts | 120V |
| Dimensions | 11.50" H x 16" W |
| Order Code | 60-1276 |
| Product Data Sheet | |
| Warranty | 1 Year |
| UPC | 045923612763 |











