Satco S29771 LED Downlight - 15WLED/5-6/SQ/30K/120V **DISCONTINUED- SEE S11821R1**
Special Price
$17.29
Regular Price
$25.94
SKU
3273
15 Watts - LED Downlight - 3000K - 1000 Lumens - LED Connector Base - 90º Deg. Beam Spread - 120V Volts
*DISCONTINUED* SEE the Satco S11821R1

Satco 15WLED/5-6/SQ/30K/120V 15 Watt LED Downlight Retrofit
| Mfg # | S29771 |
|---|---|
| Order Code | 15WLED/5-6/SQ/30K/120V |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 15 |
| Lumens | 1000 |
| Equivalent | 85W |
| Lumens/Watt | 67 |
| Base | LED Connector |
| Dimmable | Yes |
| Certifications | UL, Wet Location |
| CRI | 90 |
| Warranty | 5 Years Limited |
| Life (hrs) | 50000 |
| Diameter (in) | 7 13/32 |
| Length (in.) | 3 1/4 |
| Product Data Sheet | |
| UPC | 45923297717 |
| Case Size | 44166 |











