Eiko 09393 LED19WPT50KMED-G7 HID Replacement Lamp *DISCONTINUED*
Special Price
$14.85
Regular Price
$17.90
SKU
11121
LED HID REPLACEMENT 19W-2470LM 5000K 80CRI NON-DIM E26 UNIV BURN POS 100-277V
*DISCONTINUED* - Suggested replacement is EIKO Model # LPS18CC/8FCCT/U/E26

Eiko LED19WPT50KMED-G7 09393 HID Replacement
- 19W-2470LM 5000K 80CRI
- Non Dimming
- Medium Base
| Brand | Eiko |
|---|---|
| Mfg # | 09393 |
| Order Code | LED HID REPLACEMENT 19W-2470LM 5000K 80CRI NON-DIM E26 UNIV BURN POS 100-277V |
| Base | Medium (E26) |
| Certifications | UL |
| Input Volts | 120-277V |
| Watts | 19 |
| Equivalent | 50W |
| Lumens | 2470 |
| CRI | 80 |
| Life (hrs) | 50,000 |
| Diameter (in) | 2.52 |
| Dimmable | No |
| Length (in.) | 6.14” |
| Product Data Sheet | |
| Lumens/Watt | 130.00 |
| Warranty | 5 Years |
| Case Size | 1 |











