Philips 587451 - 14PAR38/EXPERTCOLOR RETAIL/F25/930/P/D - LED PAR38 Bulb
Special Price
$21.55
Regular Price
$31.90
SKU
98657
PAR38 - 14W - 1350 Lumens - 3000K - 90 CRI - Medium (E26) - 120V - 25* beam spread

Philips 587451 - 14PAR38/EXPERTCOLOR RETAIL/F25/930/P/D - LED PAR38 Bulb
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mfg # | 929003753904 |
| Order Code | 587451 |
| Beam Spread | 25 |
| Base | Medium (E26) |
| Input Volts | 120V |
| Watts | 14.0 |
| Equivalent | 100W |
| Equivalents | Replaces the Philips 471003 and is an excellent replacement option for the discontinued Halogen bulb Sylvania 16743 (10720 / 10722) |
| Certifications | UL |
| Lumens | 1350 |
| CRI | 90 |
| Life (hrs) | 25000 |
| Diameter (in) | 4 - 13/16" |
| Dimmable | Yes |
| Length (in.) | 5..25" |
| Product Data Sheet | https://www.assets.signify.com/is/content/Signify/929003753904_NA.en_US.PROF.FP |
| Lumens/Watt | 71 |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 046677587451 |
| Case Size | 6 |











