Advance Mark 10 VEZ-2T42-M3-BS CFL Electronic Dimming Ballast - *DISCONTINUED* SEE the VEZ-2T42-M3-LD as Possible Replacement
Special Price
$89.25
Regular Price
$133.60
SKU
7215
CFL Electronic Dimming Ballast - 3%-100% - 277V - Lamps: CFTR32W/GX24Q, CFTR42W/GX24Q, CFTR57W/GX24Q, CFTR70W/GX24Q

Advance Mark 10 VEZ-2T42-M3-BS CFL Dimming Ballast
- Powerline Dimming
- 3%-100% Dimming Range
- Input voltage of 277V
- Program Start
- Suitable for outdoor use
- UL / CSA
- 5 year warranty
- DISCONTINUED. NO LONGER making the version with bottom studs
- SEE the VEZ-2T42-M3-LD version as Possible Replacement
- the LD version is the exact same ballast, but does NOT have the bottom studs
| Order Code | VEZ2T42M3BS |
|---|---|
| Input Volts | 277V |
| Brand | Advance Mark 10 |
| Mfg # | VEZ-2T42-M3-BS |
| Dimming Type | Powerline/LVD |
| Dimming Range | 3%-100% |
| # of Lamps | 1 Lamp, 2 Lamps |
| Product Data Sheet | |
| Certifications | CSA, Outdoor Type 1, Sound Rated: A, UL |
| Equivalents | VEZ2T42M3BS35M , VEZ2T42M3BS35i |
| Lamps | CFTR32W/GX24Q, CFTR42W/GX24Q, CFTR57W/GX24Q, CFTR70W/GX24Q |
| Dimensions | 6.28" (L) X 3.00" (W) X 1.29" (H) |
| Case Size | 16 |
| Warranty | 5 Year Warranty Advance Warranty |
| UPC | 781087114605 |











